Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Podpisanie umowy w sprawie wdrożenia automatycznej odprawy granicznej pasażerów mazowieckich portów lotniczych - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Podpisanie umowy w sprawie wdrożenia automatycznej odprawy granicznej pasażerów mazowieckich portów lotniczych

Dagmara BIELEC - JANAS
29.11.2018

Dzisiaj (29.11.2018 r.) w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki oraz Paweł Andrzej Luksic Prezes Zarządu Enigma – Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. podpisali umowę na wdrożenie systemu automatycznej odprawy granicznej pasażerów na lotniskach: F. Chopina oraz Warszawa-Modlin.

W wydarzeniu udział wzięli Krzysztof Kozłowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mikołaj Wild, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, płk SG Andrzej Rytwiński, Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Prokurent Społki Enigma Konrad Raczyński.

25 bramek biometrycznych ABC (ang. Automated Border Control), z czego 20 na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz 5 w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin będzie wykorzystanych do odprawy granicznej osób, głównie obywateli państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, posiadających biometryczne paszporty i będą stanowić element nowoczesnej odprawy granicznej, opartej na pełnej automatyzacji tzn. podróżny będzie mógł dokonać samodzielnej odprawy granicznej na lotnisku bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej. 

Bramki ABC będą automatycznie weryfikować dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego. Bramka ABC automatycznie potwierdzi, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wykluczy możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym, czy cudzym dokumentem. Ponadto bramki ABC będą połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna (SIS II), co z kolei pozwoli m. in. wykryć czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Rolą funkcjonariusza w zautomatyzowanej odprawie granicznej będzie nadzór nad poprawnością funkcjonowania bramek ABC i obserwowanie odprawy granicznej. 

Wdrożenie takiego rozwiązania zwiększy przepustowość odprawy granicznej, ponieważ skróci czas samej odprawy, gdyż kontrole za pomocą bramek biometrycznych trwają z reguły kilkanaście sekund.

Zautomatyzowana odprawa graniczna ma już zastosowanie na innych europejskich lotniskach m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Francji. W Polsce będzie to nowe rozwiązanie, które pozwoli na bardziej zaawansowaną automatyzację procesu odprawy podróżnych na lotniskach, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa i komfortu dla podróżnych.

 

do góry
Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.
Rozumiem, zamknij okno.