Delegacja z NwOSG na czele z komendantem oddziału uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych składając wieniec pod tablicą pamiątkową na murze dawnego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej 37a, gdzie obecnie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
***
Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są członkowie konspiracyjnych organizacji polityczno-wojskowych, które w 1944 roku podjęły walkę z wkraczającą do Polski Armią Czerwoną. Zalicza się do nich także oficerów i żołnierzy Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych, którzy nie włączyli się do konspiracji, ale mimo to padli ofiarą komunistycznych represji. Wśród Żołnierzy Wyklętych było wielu weteranów formacji granicznych II RP, na których komunistyczne służby bezpieczeństwa polowały już od września 1939 roku. Fakt przynależności do Korpusu Ochrony Pogranicza lub Straży Granicznej stanowił niejednokrotnie wyrok śmierci.
Poświęcenie Żołnierzy Wyklętych przez wiele lat pozostawało w zapomnieniu. Dopiero kilkanaście lat temu rozpoczął się proces przywracania ich publicznej pamięci. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 roku, a data 1 marca upamiętnia wyrok śmierci wykonany na ostatnich koordynatorach polskiego podziemia niepodległościowego.
Źródło: MSWiA, KG SG zdjęcia Piotr Niemiec/NwOSG