Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Pirotechnicy Straży Granicznej w akcji - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pirotechnicy Straży Granicznej w akcji

11.06.2018 Piotr Niemiec

W miniony piątek (08.06.2018 r.) po południu, wszystkie osoby przebywające w przejściu podziemnym kolejki SKM przy Mazowieckim Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin, zostały ewakuowane. Przyczyną ewakuacji był pozostawiony bez opieki bagaż w jednym ze sklepów.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z nowodworskiego lotniska zostali poinformowani o pozostawionej czerwonej walizce bez widocznej zawartości w sklepie Hubiz, znajdującym się w przejściu podziemnym kolejki SKM. Po rozpytaniu osób znajdujących się w pobliżu, a następnie podawane przez rozgłośnie komunikaty oraz zapis kamer przemysłowych CCTV nie pozwolił na ustalenie właściciela bagażu, dlatego zarządzono ewakuację obejmującą przejście podziemne od drzwi terminala do stacji kolejki, schody, windy, wyjścia oraz wejścia prowadzące do kolejki, lokale usługowe znajdujące się w strefie zagrożenia, część dworca autobusowego, stanowiska 1-3, nitki dojazdowe do terminala A wyjście 1 przyloty, biuro przepustek, taras widokowy. Po zakończeniu ewakuacji oraz przybyciu na miejsce służb ratunkowych przystąpiono do rozpoznania pozostawionej walizki. Została ona sprawdzona przy użyciu urządzenia rentgenowskiego SCANNA, przy wykorzystaniu psa służbowego oraz manualnie - wynik NEGATYWNY. W bagażu znajdowały się rzeczy osobiste, kosmetyki oraz klawiatura komputerowa wraz z myszką. Łącznie ewakuowano ok 40 osób. Tym razem pozostawiony kłopotliwy bagaż nie spowodował opóźnień w ruchu lotniczym.

Każdorazowe pozostawienie bagażu bez opieki skutkuje uruchomieniem procedur bezpieczeństwa oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanie portu lotniczego. Dlatego Straż Graniczna przypomina o niepozostawianiu bez opieki bagaży.

do góry