Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej „Jedyny sposób, by odkryć granice możliwości, to przekroczyć je i sięgnąć po niemożliwe” - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

„Jedyny sposób, by odkryć granice możliwości, to przekroczyć je i sięgnąć po niemożliwe”

Piotr Niemiec

Pod takim hasłem - cytatem znanego angielskiego prozaika i propagatora kosmonautyki - Arthura C. Clarke’a, w miniony czwartek (26.04.2018 r.) w Komendzie Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej odbyła się trzecia edycja „Konkursu wiedzy i umiejętności klas mundurowych” o Puchar Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Patronat honorowy nad konkursem objął przewodniczący ZO NSZZ FSG przy NwOSG.

Głównym założeniem konkursu była popularyzacja wiedzy o Straży Granicznej i historii Polski w kontekście przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także promocja sportu i zdrowego stylu życia oraz kształtowania świadomości wśród młodego pokolenia w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Coroczny konkurs to również świetna okazja dla uczniów klas mundurowych i funkcjonariuszy NwOSG do integracji, dzięki wspólnej pasji jaką jest służba w ochronie nienaruszalności granicy państwowej.

W tym roku do rywalizacji stanęło cztery drużyny reprezentujące klasy mundurowe szkół, które od kilku lat objęte są patronatem naszego oddziału:

  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu;
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Ireny Sendlerowej w Łodzi;
  • Zespół Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie;
  • Zespół Szkół Zawodowych im. Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii.

W ramach konkursu rozegrane zostały konkurencje obejmujące zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. W części teoretycznej uczniowie musieli zmierzyć się z testem z wiedzy ogólnej o Straży Granicznej, wiedzy historycznej związanej z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Część praktyczna natomiast składała się z testu sprawności fizycznej i psychoruchowej oraz sprawdzenia wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Rywalizacja przebiegała w duchu fair play i dobrej zabawy, choć emocji nie brakowało. Zwycięzcą i „Najlepszą drużyną” w tym roku, tak jak w poprzednich edycjach, okazała się reprezentacja z Zespołu Szkół Zawodowych im. Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii. Zwycięzcy otrzymali Puchar Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, który wręczył sam komendant oddziału płk SG Andrzej Rytwiński wraz z Przewodniczącym ZO NSZZ FSG przy NwOSG Robertem Lisem. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali medale i zestawy pamiątkowe, a także serdeczne gratulacje za dzielną postawę.

Dzień rywalizacji zwieńczył poczęstunek przygotowany przez pracowników Ośrodka Konferencyjno – Szkoleniowego w Świdrze, a ufundowany przez ZO NSZZ FSG przy NwOSG.

do góry