Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Udaremniona próba wylotu do Glasgow z narkotykami i nielegalnymi papierosami - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Udaremniona próba wylotu do Glasgow z narkotykami i nielegalnymi papierosami

Piotr Niemiec
09.10.2017

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy ujawnili w bagażu rejestrowanym należącym do obywatela Polski 5 000 szt. papierosów oraz narkotyki ukryte m.in. w pudełkach po jogurcie. W ten sposób mężczyzna z podejrzanym bagażem próbował wylecieć do Glasgow.

Do ujawnienia zarówno papierosów jak i narkotyków doszło w piątek (06.10.2017 r.). Funkcjonariusze z Grupy Bezpieczeństwa Lotów z bydgoskiej placówki Straży Granicznej w trakcie odprawy podróżnych na lot do Glasgow, wytypowali bagaż rejestrowany do kontroli manualnej. Tego typu czynności prowadzone są w ramach rutynowej kontroli granicznej na lotniskach. Podczas kontroli bagażu należącego do 59-letniego ob. RP ujawniono 5 000 szt. papierosów bez ważnych polskich znaków skarbowych akcyzy. Dalsze przeszukanie bagażu doprowadziło funkcjonariuszy do wykrycia trzech pojemników po jogurcie z zawartością substancji narkotycznej typu marihuana (127 g) oraz 30 woreczków z kokainą (17,04 g) i jednego woreczka z amfetaminą (53,61 g). Szacunkowa wartość zarekwirowanych papierosów wyniosła 3399 PLN. W sprawie prowadzone są czynności procesowe, które mają na celu zbadanie i dokonanie wyceny ujawnionych narkotyków. Podróżny został zatrzymany, a następnie przesłuchany w charakterze podejrzanego. 59-latkowi przedstawiono zarzuty z art. 55 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tj. wywozu z Polski środków odurzających oraz z art. 65  §4 kks. tj. posiadanie wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego.

Art. 55. ust. 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, dokonuje przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, wewnątrzwspólnotowej dostawy lub przewozi przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub terytorium innego państwa środki odurzające, substancje psychotropowe lub słomę makową, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 5.

do góry